Obecní znak a vlajka - symboly obce

Popis znaku

Ve stříbrném štítě zelené trojvrší s otevřenou knihou první barvy. Ze středního pahorku vyrůstá kostelní věž se stříbrným oknem, po stranách pak dva smrky, vše zelené.

 

Popis vlajky

Prapor je dělen na dva vodorovné pruhy, bílý a zelený. Zelené figury kostela a dvou smrků vychází ze zeleného pruhu do bílého. V zeleném pruhu je umístěna rozevřená bílá kniha jako symbol svaté Anny, které je zasvěcen místní kostelík.

 

Odůvodnění návrhů

Návrh znaku vychází z přání obecního zastupitelstva obce Smrček a jejich požadavků. Primárně zahrnují:

  • Poukázat na kostelík sv. Anny, který je úzce spjatý s historií obce
  • Obsahovat název obce za účelem vytvoření mluvícího znaku
  • Brát v potaz návrhy obecního zastupitelstva a občanů

Centrální figurou ve znaku je tak kostelní věž jako přímý náznak kostela sv. Anny a jeho role v obecní historii. Právě patronka kostela je pak znázorněna formou svého atributu, tedy knihy v patě štítu. Kniha byla vybrána ze všech atributů světice díky blízké spojitosti smrčeckého kostelíka s benediktýnským klášterem v Podlažicích, kde byla ve 13. století napsána největší kniha světa, Codex gigas.

Kostelík je zobrazen na trojvrší v patě štítu, je nejvyšší dominantou obce a další dva vrchy symbolizují kopce obklopující obec z obou světových stran.

Po stranách kostelní věže jsou pro udržení estetické stránky znaku dva smrky, poukazující nejen na název obce, tedy Smrček, ale také na zdroj tohoto názvu, smrkové porosty, obklopující celou obec.

Zelená barva znaku navazuje na užité figury – les a trojvrší – zatímco stříbrná byla zvolena z čistě estetických důvodů aby komplimentovala syté zelené.

Obcí zvolená vlajka je tvořena jednoduchou kombinací bílo-zelené bikolóry.

Zelené figury kostela a dvou smrků, jako mluvící znamení obce, vychází ze zeleného pruhu do bílého.

V levém okraji zeleného pruhu je položena rozevřená bílá kniha jako symbol sv. Anny, které je zasvěcen místní kostelík.